Mali Kaszubi

**************************************************************************************************************

KASZUBSKA SOBOTA W BYTOWIE

BIESIADA KASZUBSKA

26 maja 2012r. w Zespole Szkół w Leśnicach odbywała się Biesiada Kaszubska.
Od samego rana rodzice z dziećmi i zaproszonymi gośćmi spędzali czas na terenie szkoły oglądając wychowanków i zaproszone zespoły podczas występów. My też mieliśmy okazję się zaprezentować. Podobały nam się wszystkie występy -od najmłodszych przedszkolaków do dorosłych tancerzy z "Ziemi Lęborskiej". Nasze "Roczitkowé Jagodë" też się spodobały. Potem poszliśmy na plac przed szkołą, gdzie czekały na nas stoiska z atrakcjami. Mogliśmy malować na szkle, na glinianych dzbankach lub haftować, czy rzeźbić w drewnie pod okiem fachowców. Rodzice przygotowali stoisko z smakołykami , które każdy z gości odwiedził wielokrotnie, bo nie sposób było przejść koło niego obojętnie :. Potem pojechaliśmy z dyżurnym strażakiem na plac, gdzie odbywał się zlot starych pojazdów z czasów PRL-u. Z zaciekawieniem oglądaliśmy te pojazdy. Po jakimś czasie pokazaliśmy widzom program i pojechaliśmy do domów świętować z naszymi rodzinami Dzień Matki .

Bożena Labuda

DZIEŃ KASZUBSKI

Dnia 23 maja 2012r. w ZS w Kamienicy Szlacheckiej odbył się Dzień Kaszubski
w którym mogliśmy uczestniczyć prezentując swoje tańce. Już o godz. 9:00 rano zostaliśmy miło przyjęci przez gospodarzy. Następnie podzieleni na mniejsze grupy, braliśmy udział w wielu warsztatach: plecionki koszy, czy sznurka, malowaniu na szkle czy drewnie lub puszkach.
Sami też prowadziliśmy warsztaty taneczne.
Po części praktycznej przyszedł czas na uroczystą galę wręczenia Ryngrafów Witosława panom: Edwardowi Brezie i p. Bronisławowi Cirockiemu.
Obejrzeliśmy inscenizację Chmieleńskiej legendy w wykonaniu szkolnego teatru "Wicherki" i zatańczyliśmy przed szanowną publicznością. Po tej części zaproszono nas na poczęstunek i obdarowano wieloma pochwałami oraz …słodyczami.
Dzień ten wypełniło wiele niespodzianek, więc naładowani pozytywną energią wróciliśmy do domów.

Bożena Labuda

STRONA 1, 2, 3, 4,